" I really enjoy the environment and the attention and support we receive from the trainers. They are fantastic and really put in the time to help you, when you are stuck and confused in your assignments. AITT has been very co-operative and the experience during the course is very comfortable. "

Rena from Indonesia 4

Living in Melbourne

The table shown below is an estimate only of cost of living in Melbourne for a single person. All figures are in Australian dollars. Costs will vary depending on location, lifestyle and preferences.

  • Accommodation per year is calculated on a 44-week basis for hostels and home stays.
  • Private Apartments are usually let on a 52-week basis and therefore expenses are calculated on a 52-week basis.
  • Please note that costs are subject to a 10% Goods and Service Tax.
APPROXIMATE ESTIMATED LIVING COSTS FOR YEAR
(To be used as a guide only)
College/Hostel*
Private Rent#
Home stay*

ESTABLISHMENT COSTS (Per Year)

Bond/Deposit (Refundable)
800

Utility connection (telephone)
1,200
50

Electricity & Gas connection
50
25

Furniture, household goods
1000

Total
1,250
1,875

ANNUAL COSTS

Books, Stationery, Equipment
500
500
500

Clothes
600
600
600

Accommodation Fee
*13,000
#9,900
*8,800

Total
14,100
11,000
9,900

WEEKLY COSTS

Travel
10
20
20

Gas/Electricity/
Water
20

Telephone (excluding mobile, internet)
40
40
40

Miscellaneous Expenses: medical, haircuts, movies, etc.
50
50
50

Total
150
220
160

ANNUAL TOTAL
A$ 21,950
A$ 24,315
A$ 16,940

* Accommodation per year maybe calculated on a 44-week basis.
# Private rental apartments are usually let on a 52-week basis and therefore expenses are calculated on a 52-week basis.

Item
Cost A$
Hamburger
$6.50
Instant noodles (single packet)
$0.90
Movie ticket (student concession)
$9.00
Shampoo (200ml)
$3.50
Cup of coffee (café)
$3.50
Tea bags (pk 50)
$2.50
Rice (kg)
$3.50
Bread, sliced loaf
$2.50
Milk (litre)
$1.90
Cooked noodles (bowl)
$8.00
Apples (kg)
$3.50
Pizza (large)
$9.00
Bananas (kg)
$3.00
Mineral water (1.5litre)
$2.00
Toothpaste
$3.00
Coke soft drink (375ml)
$2.00
Petrol, unleaded (litre)
$1.50
Jeans (pants)
$50-$100
 

For more information about living in Melbourne please follow the following links:
www.visitvictoria.com
www.thatsmelbourne.com.au
www.onlymelbourne.com.au
melbourne.misterwhat-au.com
Metro Trains